Інформація для громадян України, які прибувають до Чеської Республіки
Published: Jan 11, 2024 Reading time: 12 minutesПриїхавши в Чехію з України через війну, ви маєте право вільно перебувати в країні і оформити собі спеціальну довгострокову візу. Ви також можете звернутися за безкоштовними юридичними та психологічними консультаціями та отримати допомогу в пошуку житла. Для того, щоб прискорити процес адаптації до життя в новій країні, Чеське телебачення і чеське радіо частково почали мовлення українською.
Телефонна лінія допомоги для біженців з України:
+420 770 600 800
Наша організація створила лінію допомоги, через яку ви можете зв'язатися з нами та отримати відповідi на запитання, які у вас виникли під час прочитання цієї статті. На нашій лінії допомоги вам порадять, як отримати тимчасовий захист, візу толерантності та зорієнтуватися у чеській правовій системі, розібратися в документах, вирішити безвихідні ситуації у які ви потрапили через шахрайські пропозиції та через погане знання чеської мови. Крім телефонного зв'язку ви можете зв'язатися з нами електронною поштою: helplinka.ua@clovekvtisni.cz а також через Facebook, Instagram та Telegram.
Зміст
- Інформація щодо перебування в Чеській Республіці
- Інформація щодо актуальної ситуації
- Надання житла
- Допомага українцям і українкам віком 15-21 рік
- Медична допомога
- Фінансова підтримка від держави
- Актуальні умови працевлаштування у ЧР для біженців з України
- Освіта українських дітей
- Безкоштовні психотерапевтичні консультації для людей, які рятуються від війни
- Прийняли рішення повернутись в Україну?
1) Інформація щодо перебування в Чеській Республіці 📋
Офіційну інформацію ви можете знайти на сторінках Міністерства внутрішніх справ та Міністерства праці та соціальних справ. Там ви знайдете найактуальнішу інформацію щодо змін в зв'язку з перебуванням, проживанням та державною соціальною допомогою.
В Чеській республіці громадяни України мають можливість отримати два види дозволу на перебування: тимчасовий захист або віза толерантності. Тимчасовий захист надається громадянам України, які після початку військового конфлікту приїхали до Чеської Республіки. Віза толерантності надається тим громадянам України, які не мають права на тимчасовий захист та не мають куди повернутися, крім України. Обидва типи віз не видаються громадянам України, котрі мають дозвіл на перебування в іншій країні. На підставі рішення Уряду Чеської Республіки можливо також подати заяву на візу з метою возз'єднання родини, навчання, праці та на інші типи віз у відповідному дипломатичному представництві. При цьому можна скористатися винятком та надіслати заяву поштою.
Громадяни України також мають можливість приїхати на територію Чеської Республіки без візи, але в такому випадку вони можуть перебувати тут максимум 90 днів протягом 180-денного періоду.
У рамках тимчасового захисту існує можливість продовження тимчасового захисту для тих, хто отримав його у 2023 р. Продовження тимчасового захисту відбувається у два етапи. Перший крок - реєстрація на продовження тимчасового захисту до 15 березня 2024 року через онлайн-форму.
Якщо ви не зареєструєтеся до кінця березня, ваша віза закінчиться в дату, зазначену на вашій візовій наклейці. Форму необхідно заповнити для себе та неповнолітніх дітей. Тільки один дорослий може заповнити форму на одну реєстрацію, тому завжди використовуйте унікальну адресу електронної пошти. За неповнолітню особу анкету також може заповнити її законний представник, який сам не буде продовжувати тимчасовий захист.
Під час реєстрації ви також запишетесь на візит до Міграційної служби, де вам видадуть візову наклейку. Це другий крок у продовженні тимчасового захисту, який необхідно зробити до 30 вересня 2024 року. При отримані візової наклейки ви повинні надати підтвердження про проживання за новими правилами.
Також слід мати на увазі, що скасувати або змінити термін можна лише один раз. Якщо ви не з'явитесь двічі для отримання наклейки, термін дії вашого тимчасового захисту автоматично закінчиться 30.9.2024, і вам доведеться подавати заяву на отримання нового тимчасового захисту.
Контактний телефон: +420 974 801 802
Адреса електронної пошти: ukrajina@mvcr.cz
Терміни реєстрації в Поліції у справах іноземців (Cizinecká policie) після прибуття в Чехію 3 дні. Це означає, що необхідно особисто реєструватися в Поліцію у справах іноземців (Cizinecká policie) впродовж трьох днів після прибуття на територію Чехії або можете відразу звернутись до Регіонального центру допомоги Україні та подати заяву на тимчасовий захист.
Також потрібно повідомляти про зміну місця проживання до трьох днів. Для того,щоб повідомити про зміни, користуйтеся анкетою на сайті Міністерства внутрішніх справ. Заповнену анкету з додатками потрібно надіслати поштою на адресу одного з відділень OAMP MV (Відділ у справах іноземців МВС). Або прийдіть особисто. Будь ласка, зверніть увагу! Не повідомляйте про зміни електронною поштою, вони не врахуються.
З 1.01. 24 змінилися вимоги щодо підтвердження проживання. Відтепер особи з тимчасовим захистом мусять офіційно завіряти підпис власника помешкання у підтвердженні про проживання. Його можна замінити договором про оренду, у випадку суборенди необхідно додати низку договорів: договір про суборенду та договір про оренду, де буде зазначено, що помешкання можна передати в суборенду. Офіційно завіряти договори не обов'язково.
Регіональний центр допомоги Україні:
2) Інформація щодо актуальної ситуації в Україні та Чеській Республіці 📺
- Чеське радіо через потоковий інтернет-сервіс дозволяє слухати Українське Pадіо, яке надає найактуальнішу й найточнішу інформацію про ситуацію в Україні.
- Крім того, на радіо з’явився подкаст для українців у Чехії з практичною інформацією для біженців.
Або спробуйте Радіо Україна. У Чехії як вдома. Ми підтримаємо вас. Ми - разом з вами! Новини, Практична інформація, Казки, Слово священника, Поради експерта. Слухати Радіо Україна можна:
1. На сайті: www.radioukrajina.cz
2. У програмі: RADIA.CZ (завантажуйте безкоштовно з App Store або Google Play)
3) Надання житла особам, які рятуються від війни 🏠
У зв'язку зі змінами в законі Lex Україна від 1 липня 2023 та зі змінами від 1 січня 2024 зміниться також процедура надання державного безкоштовного гуманітарного житла.
Відтепер біженці мають право на безкоштовне житло лише протягом перших 150 днів тимчасового захисту. Винятком є так звані «вразливі особи», яким і надалі надаватиметься безкоштовне державне житло за умови, що вони є залежними від державної фінансової допомоги, яка називається гуманітарною допомогою. (більше інформації про вразливих осіб можна знайти нижче).
З 1 січня право на компенсацію проживання будуть мати вразливі особи, які отримують гуманітарну допомогу. При розгляді справ про право на безкоштовне житло звертається увага на те, чи було виплачено гуманітарну допомогу у мунулому місяці. Якщо заяву на гуманітарну допомогу не було схвалено, дивляться на попередній місяць. У випадку, якщо вразливій особі відмолять у наданні гуманітарної допомоги то така особа виключається із системи безкоштовного розміщення та наступного місяця вже не отримає безкоштовне житло.
Наведемо приклад: жінка у віці 67 років, з березня 2022 року проживає у безкоштовному житлі та щомісяця отримує гуманітарну допомогу а отже має право на безкоштовне житло. У березні визначається, чи має вона право на безкоштовне житло а умовою є те, що у лютому їй схвалили та виплатили гуманітарну допомогу. Тому жінці держава компенсувала проживання. У випадку, якщо гуманітарну допомогу за лютий в березні ще не схвалять то будуть разглядатись дані за січень. Але якщо у березні жінці відмовлять у наданні гуманітарної допомоги (наприклад, через високий дохід) то з квітня вона втрачає право на безкоштовне державне житло.
1 вересня 2024 року набудуть чинності нові зміни, згідно з якими державне гуманітарне житло буде надаватись лише новоприбулим особам з тимчасовим захистом. Термін проживання в безкоштовному житлі буде скорочено до 90 днів усім без винятку. Виняток для вразливих осіб буде скасовано і вони більше не матимуть право на безкоштовне державне гуманітарне житло.
Більше інформації
ВРАЗЛИВІ OСОБИ
З 1 липня 2023 року в законодавстві, що регулює питання біженців з України, з'явиться новий термін, так звані "вразливі особи". Це визначені законом групи людей, які мають законне право на більш тривалу та суттєву підтримку. Вразливість особи визначається в рамках розгляду заяви на отримання гуманітарної допомоги. Під час подання заяви на отримання гуманітарної допомоги необхідно вказати, що особа є вразливою, та надати довідку, що підтверджує вразливість.
Вразливими особами вважаються:
• особи віком до 18 років
• студенти; студентами вважаються іноземець з тимчасовим захистом, який відвідує початкову школу, та іноземець з тимчасовим захистом, який навчається в Чеській Республіці з метою підготовки до майбутньої професії, але не пізніше ніж до досягнення 26-річного віку,
• особи які доглядають за дитиною до 6 років; тільки 1 з осіб, які доглядають, може заявити про догляд за однією дитиною для цілей цієї допомоги,
• вагітні
• особи старші 65 років,
• особи з інвалідністю, або особа, яка має посвідчення про інвалідність, видане в Україні, або особа, яка визнана інвалідом районним управлінням соціального захисту населення
• особи які здійсньують догляд за особою, зазначеною в попередньому пункті
4) Допомага українцям і українкам віком 15-21 рік "БЕЗПЕЧНА ПРИСТАНЬ"
Надаємо тимчасове житло українцям і українкам, віком 15-21 рік, які в наслідок російської агресії перебувають в Чехії без супроводу та підтримки близьких родичів. Також необхідну матеріальну, соціальну та психологічну підтримку.
5) Медична допомога 👩⚕️
Якщо ви отримали тимчасовий захист, Ви маєте право на медичне страхування і, відповідно, на медичну допомогу. Картку медичного страхування можна отримати безпосередньо в регіональних центрах допомоги громадянам Україні (там, де надають і тимчасовий захист).
Після закінчення 150 днів з дня надання тимчасового захисту змінюється оплата державного медичного страхування. Якщо ви особа віком від 18 до 64 років, будь ласка, повідомте свою медичну страхову компанію, яким чином будете сплачувати компенсацію (більше інформації).
Для отримання додаткової інформації про медичне обслуговування, будь ласка, зателефонуйте на гарячу лінію Міністерства охорони здоров'я: +420 226 201 221 (варіант номер два) або відвідайте веб-сайт міністерства.
Якщо у вас виникла життєва ситуація, пов'язана з вашим медичним страхуванням у Чеській Республіці, необов'язково йти до відділення VZP. VZP створило спеціальний веб-сайт для осіб з тимчасовим захистом, де ви можете вирішити свої справи, пов'язані з медичним страхуванням. Наприклад, продовження терміну дії документа, що підтверджує медичне страхування.
Для медичних онлайн консультацій також можете скористатися порталом ulekare.cz, де фахівці дадуть вам поради рідною мовою. “Не соромтеся звертатися до нас із будь-якою проблемою зі здоров'ям, яку вам потрібно вирішити у Чеській Республіці. Наші лікарі та медсестри, які розмовляють українською та російською мовами, будуть раді проконсультувати Вас. Ми зробимо все, що в наших силах, щоб допомогти Вам та Вашим сім'ям,“ MUDr. Соня Боушкова, Головний лікар uLékaře.cz.
6) Фінансова підтримка від держави 💰
Якщо ви отримали тимчасовий захист, ви маєте право на щомісячну допомогу від Міністерства праці та соціальних справ.
З 1 липня 2023 року система гуманітарної допомоги в Чеській Республіці зміниться. Нова допомога буде виплачуватися перші 150 днів на рівні прожиткового мінімуму. Після 150 днів біженці перейдуть на мінімальний прожитковий мінімум. Допомога тепер буде розрізняти так званих вразливих осіб, які все ще матимуть право на вищу суму допомоги після 150 днів, і певні групи матимуть підвищений розмір допомоги. Водночас, витрати на житло тепер також будуть враховуватися у складі гуманітарної допомоги. Це означає, що заявники матимуть право на виплату грошової допомоги на покриття витрат на житло у розмірі, визначеному державою.
Визнані витрати на житло будуть відшкодовуватися особам, які проживають у квартирах, зареєстрованих у реєстрі квартир для біженців, у розмірі 3 000 чеських крон на особу. Також це буде виплачуватися особам, які проживають у квартирах без реєстрації в реєстрі, або в колективних гуртожитках і самостійно оплачують своє проживання, в такому випадку сума відшкодування витрат на житло на одну особу становитиме 2 400 чеських крон.
З 1 січня змінилася сума відшкодування витрат на житло для вразливих осіб, і тепер вони матимуть право на допомогу в розмірі 6 000 чеських крон для квартир, зареєстрованих у реєстрі квартир, а для іншого житла вони матимуть право на допомогу в розмірі 4 800 чеських крон.
Я хочу отримати фінансову допомогу
7) Актуальні умови працевлаштування у ЧР для біженців з України 🧑💼
У рамках тимчасової охорони біженцям дозволено працювати без дозволу на роботу. Це гарантує вільний доступ на ринок праці Чеської Республіки. Особа, яка отримала тимчасовий захист, може укласти в Чехії або трудовий договір, або інші трудові угоди, які діють за принципом додаткового заробітку. У пошуках роботи радимо скористатися прямими пропозиціями роботи, наприклад, на сторінках Уряду праці Чеської Республіки, або на порталах prace.cz та workania.eu. Міністерство праці та соціальних справ Чехії підготувало для громадян України Інформацію для роботодавців та іноземців у зв’язку з конфліктом в Україні та Десять заповідей для громадян України, працюючих в ЧР. Саме тут ви можете ознайомитися з інформацією на що ви маєте право в рамках трудових правовідносин а також знайти контакти, куди можете звернутися у разі порушення ваших прав.
Спеціальна інформаційна лінія від Уряду праці Чеської республіки (Úřad práce ČR) для громадян України. На лінії надаються відомості щодо гуманітарних виплат, працевлаштування та інших діяльностей пов’язаних з вище вказаним урядом. У разі необхідності ви можете телефонувати за номером + 420 950 180 100, або надіслати електронного листа на адресу ua@uradprace.cz;
Україномовний оператор працює: понеділок, середа з 8:00 до 17:00, вівторок четвер та пятниця з 8:00 до 13:00.
8) Освіта українських дітей та підлітків 👨🏫
Діти, які приїхали на теріторію Чехії, мають право на освіту в середній школі або дитячому садку. Інформацію про освіту можна знайти на сторінці edu.cz.
Я шукаю школу
«Людина в біді» пропонує онлайн-репетитерство дітям з України. Співпраця з родинами відтепер можлива також онлайн.Онлайн-репетитерство дітям з України
Ми з нашими волонтерами, створили віртуальну філію, що буде надавати регулярне онлайн репетиторство для дітей, що знаходяться в Чехії у місцях, де організація немає філій для очного репетиторства.
В основному, наша підтримка спрямована на допомогу у вивченні чеської мови та адаптації дітей у новому середовищі.
Окрім того, ми допоможемо родинам зорієнтуватися в системі освіти та можливостях здобуття освіти для дітей у навчальних закладах Чехії.
Якщо ви зацікавлені у нашій онлайн-підтримці, подайте заявку написавши на пошту Оксані Чорній oksana.corna@clovekvtisni.cz або телефонуйте +420 739 220 251.
9) Безкоштовні психотерапевтичні консультації для людей, які рятуються від війни 🤦♀️
У рамках наших послуг у деяких регіонах ми надаємо психологічну допомогу. Зателефонувавши на нашу лінію ви отримаєте допомогу з пошуком психолога у вашому регіоні чи on- line. Якщо вам потрібна така допомога, не соромтеся телефонувати на нашу лінію допомоги для біженців з України.
10) Прийняли рішення повернутись в Україну?
Ця стаття для тих, хто у свій час отримав тимчасовий захист в Чеський Республіці та наразі вирішив повернутись додому.
Разом з візою, кожен здобув повне медичне страхування та швидше за все відкрив собі рахунок у банку, задля отримання гуманітарних виплат.
При закритті візи вам необхідно відвідати у разі біометричного паспорту КАСРU (Регіональний центр допомоги Україні), при наявності іншого документу, підтверджуючого візу захисту Департамент міграційної політики (MV OAMP). Цим кроком ви позбавляєте себе обов’язку сплачувати податки чи комунальні послуги. Водночас потрібно оповістити KACPU або найближче відділення VZP про відмову від медичного страхування.
У випадку дітей віком від 6 до 17 років обов’язку відвідувати школу.
Також рекомендуємо закрити активний рахунок у місцевому банку та розрахуватись з мобільним оператором згідно вашого тарифу.
Згідно із законом особа, яка мала тимчасовий захист та відмовилася від нього з метою повернення в Україну, може повторно подати заяву на отримання тимчасового захисту та знову отримати його. Цей новий тимчасовий захист буде продовженням попереднього, термін дії нового тимчасового захисту буде такий самий, як у попереднього. Особа з тимчасовим захистом в Чеській Республіці, яка отримала тимчасовий захист в іншій країні, втрачає право на тимчасовий захист у Чехії.